utorak, 10. veljače 2009.

Personata(Agapornis personata)


Dužina personate je 14.5cm. Potječe iz Tanzanije i Kenije.
Mužjaku i ženki su prsa žuta, a crveni kljun im uz crnu glavu daje izrazito dopadljiv izgled. Leđa i krila su zelena, a vrhovi letnih pera su crni. Trtica je plava, a rep zelen sa žućkastim primjesama pri korijenu. Trbuh im je zelen, a izraženi je kožni prsten oko očiju bijele boje. Mladi su neintenzivnije obojani te imaju crnkastu bazu kljuna. Uočljive razlike između spolova nema. Određivanje spolova je moguće palpacijom stidnih kostiju koje su kod ženki više razmaknute. Ili se pak gleda razmak između nogu kod stajanja na grani.

Papigu personatu najbolje je držati u zatvorenoj letarki dimenzija 2 x 1 x 2 m, ili u većim krletkama u sobi za ptice. Ako ih se drži u grupnoj letarki, tada treba za tri para osigurati najmanje kvadratni metar tlocrtne površine volijere. Osjetljive su na hladna podneblja pa zimi moraju biti na toplom. Mlade ptice ne bismo smjeli držati na temperaturi nižoj od 15 stupnjeva. Vole se kupati, pa im treba ponuditi u volijeru posudu za kupanje. Za razmnožavanje im je potrebna drvena kućica dimenzija 18 x 18 x 30 centimetara s okruglim ulazom promjera 6 cm. Ženka nese 3-6 jaja, a inkubacija traje 20 dana. Mladunci izlaze iz gnijezda nakon 32 dana, a mužjak ih još hrani 2 tjedna nakon čega ih treba odvojiti od roditelja u zasebnu volijeru ili krletku. Personate mogu dati i nekoliko legla godišnje, ali više od dva nije preporučljivo.

Hranimo ih mješavinom sjemenja od različitih vrsta prosa, svjetlice te nešto nigera, konoplje i suncokreta. Treba im davati proklijalo sjemenje, bar u klasu, te kukuruz u fazi mliječne zriobe. Uz sjemenje potrebno je davati voće, povrće i zelenje, te vitamine i minerale. U periodu othrane mladih potebna je jajčana smjesa, te povećan unos mineralnih dodataka.

Kao kućni ljubimci ove papige iskazuju svoj temperament, i druželjubivost ako ih držimo u paru. Treba ih smjestiti u prostranu pravokutnu krletku u kojoj mogu letjeti, jer je let bitan za njihovo zdravlje i dugovječnost. Brzo nauče fučkanje. Nakon duljeg boravka u obitelji uzimaju omiljene poslastice iz ruke. Ako su usamljeni, rijetko se glasaju, pate i brzo uginu.

Ove papige su posebno privržene djeci i starijim osobama. Uz odgovarajuću prehranu i adekvatan prostor ove papige mogu poživjeti i do 12 godina.